Strona Główna  »  Bez kategorii   »   W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Podczas XVIII edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu uczniowie kl. 1b i 2b udali się wraz z p. Adą Żywicką do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza . Celem zajęć było zapoznanie uczniów z ideą krwiodawstwa poprzez ukazanie roli jaką spełnia krew w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Omówiono również w jaki sposób można zostać honorowym dawcą krwi, jakie warunki trzeba spełnić oraz jak wygląda „Droga Dawcy” w centrum.

23 września klasy 1b 2b udały się do Centrum Krwiodawstwa.
Kiedy znaleźliśmy się w centrum, przywitała nas miła pani doktor i zaprowadziła do małej sali wykładowej. Tu wysłuchaliśmy interesującej prelekcji o krwi i zasadach krwiodawstwa. Dowiedzieliśmy się m.in o składzie krwi, który stanowią czerwone i białe ciałka krwi oraz trombocyty zawieszone w płynnym osoczu. Poznaliśmy też historię idei krwiodawstwa. W prezentacji padło też wiele ciekawych informacji o tym dlaczego ludzie aż do XX wieku umierali po transfuzji. Okazało się, że dopiero w wieku XX wprowadzono badanie zgodności krwi dawcy z biorcą. Myślę, że wszystkich zainteresował temat prelekcji.
Następnie obejrzeliśmy film, w którym krok po kroku przedstawiono zasady krwiodawstwa „drogę” dawcy od wypełniania formularza po wyrównanie zasobów energetycznych po oddaniu krwi. Potem sami udaliśmy się tą „ścieżką” – widzieliśmy salę, w której oddaje się krew, a także poznaliśmy dawców! Wszyscy krwiodawcy byli uśmiechnięci i zadowoleni, co nieco zdziwiło niektórych…
Następnie udaliśmy się do sal z zamrażarkami z krwią (co z kolei przestraszyło parę osób) i tam mogliśmy zobaczyć jak przechowuje się osocze w temperaturze -35 stopni. Zajrzeliśmy do dużego pomieszczenia-zamrażalni, a także mogliśmy dotknąć czerwonych krwinek magazynowanych w woreczkach.
Wycieczkę uważam za bardzo udaną- wszystko przebiegło sprawnie. Na pewno będziemy wspominać to wyjście jako niezwykle interesujące. Kto wie, może gdy tylko dorośniemy, sami zostaniemy dawcami i będziemy mogli ratować czyjeś życie.
                                                                                          Barbara Białynicka-Birula 2b