Strona Główna  »  Wydarzenia 2015/2016   »   Co wiemy o demokracji?

Co wiemy o demokracji?

Przedstawiciele naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w debacie, którą organizowało Gimnazjum nr 27 im. Ossolineum  „Rola demokracji w życiu ucznia”. Pomysłodawcą spotkania była pani Ewa Wolak, posłanka na sejm RP, a gościem honorowym pan Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
16 września z panią dyrektor Kariną Sośnierz na debatę udali się m. in. Konrad Rapacz, Paweł Dietrich, którzy wraz ze mną jako reprezentanci PARNASU zostali poproszeni o zajęcie miejsc na scenie. Debatę moderowała pani Zofia Dembska – Pierzchała nauczycielka gimnazjum i opiekunka Gazetki Samorządu Uczniowskiego. (…) Pierwsze pytanie debaty brzmiało: „Jak wygląda demokracja w szkole?” Wszyscy uczniowie zaczęli opowiadać o samorządzie szkolnym i klasowym oraz o wadach i zaletach szkolnych wyborów. (…) Podczas dyskusji padły również pytania o to, czy szkoła uczy nas demokracji oraz jak wyglądają zasady demokracji w relacjach pomiędzy uczniem a nauczycielem. Później zastanawialiśmy się, jak wygląda i czy w ogóle istnieje demokracja w domu. (…) Pod koniec spotkania zastanawialiśmy się, czy jako osoby niepełnoletnie możemy cokolwiek zmienić w naszej gminie, kraju bądź mieście i czy jest sens interesować się polityką i demokracją w młodym wieku. Wreszcie głos zabrał Rzecznik Praw Dziecka, który uświadomił nam jakie mamy prawa jako młodzi ludzie. Podziękował za spotkanie oraz wszystkim uczestnikom wręczył nagrody i dyplomy.
Uważam, że tego rodzaju spotkania są bardzo dobrym pomysłem, gdyż uczą nas zasad. Jeśli już teraz zainteresujemy się polityką, demokracją i naszymi prawami oraz obowiązkami obywatelskimi, to w przyszłości będzie nam łatwiej radzić sobie w społeczeństwie. Wiedzy tej nie otrzymujemy wraz z ukończeniem osiemnastu lat. Musimy ją zdobyć sami, dlatego jeśli tylko nadarza się okazja, korzystajmy z niej.
                                                                                                 Iga Zajączkowska kl. 3b