Strona Główna  »  Wydarzenia 2014/2015   »   Warsztaty biologiczno – chemiczne w Myśliborzu

Warsztaty biologiczno – chemiczne w Myśliborzu

6 lutego klasy pierwsze naszego gimnazjum pojechały na wycieczkę edukacyjną do Myśliborza na warsztaty chemiczno-biologiczne.
O godzinie 7:30 zebraliśmy się przed szkołą i autokarem w półtorej godziny dotarliśmy na miejsce. Podróż przebiegła szybko i przyjemnie. Naszym celem było Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa.
Kiedy weszliśmy do budynku, podzielono nas na dwie grupy. Jedna z grup na początku udała się do pracowni chemicznej, w której wszyscy ubrani w fartuchy i okulary, ucierali bukszpan i wykonali doświadczenia z barwnikami roślinnymi. Wszystkim bardzo się te eksperymenty podobały, zwłaszcza, że nikt nie przypuszczał, iż da się zetrzeć liść na proszek! Po szeregu wykonanych przez nas czynności wyodrębniliśmy różne rodzaje chlorofilów i ksantofil. Niektórzy do dziś zachowali na pamiątkę zielono-żółtą bibułkę!
Po zakończeniu zajęć bloku biologicznego i chwili przerwy zaproszono nas na zajęcia na temat fauny polskich lasów. Bardzo podobały nam się eksponaty wypchanych zwierząt, m.in. lisy, ptaki i nornice. Uczyliśmy się rozpoznawania gatunków i zbadaliśmy różnicę między danielem, sarną a jeleniem szlachetnym. Bardzo zainteresował nas ten temat.
Na koniec uczestniczyliśmy w zajęciach chemicznych dotyczących cech i rodzajów wody. Każda para dostała inną, specyficzną próbkę wody w celu zbadania jej składu, pH, zdatności do spożycia. Najgorzej miała grupa, która otrzymała próbkę o zapachu gnilnym – tego nigdy nie zapomnę! Każdy prosił, by otworzyć szerzej okna.
Po skończonych zajęciach poszliśmy do autokaru, który zawiózł nas z powrotem przed szkołę. Na miejscu byliśmy o 15:30. Byliśmy (i jesteśmy) bardzo zadowoleni z wyjazdu i z niecierpliwością oczekujemy następnego, w przyszłym roku!
B. Białynicka-Birula k. 1b