Strona Główna  »  Wydarzenia 2012/2013   »   Projekt Krokus

Projekt Krokus

Już po raz trzeci Żydowskie Muzeum Galicja, współpracując z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście, realizuje w Polsce Projekt Krokus. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy.
Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar – krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.
Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

W projekcie uczestniczą uczniowie klasy IIB.