Strona Główna  »  Wydarzenia 2015/2016   »   AGRAFKA – znów najlepsi !

AGRAFKA – znów najlepsi !

UDAŁO SIĘ !!! Trzeci rok z rzędu jesteśmy laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Mediów Szkolnych FORUM PISMAKÓW wśród najlepszych gazet w Polsce. A przecież prawie w każdym gimnazjum w kraju gazetki są wydawane: konkurencja jest więc przeogromna. Pod wodzą naszej redaktor naczelnej Kai Folgi i przy wielkim wsparciu pozostałych uczniów i absolwentów tworzyliśmy co miesiąc naprawdę ciekawe wydania, pełne dobrych tekstów. Zdobyć tytuł to jedno, a utrzymać go, pozostawać na tym samym- bardzo wysokim poziomie jest naprawdę niezwykle ciężko. W kategorii tekstów indywidualnych także mamy laureatkę: nagrodę przyznano za reportaż Martynie Gachowskiej. Reportaże oceniali m.in. Aleksandra Zieleniewska – dziennikarka radiowa i prasowa, która pracowała m.in. w BBC, współzałożycielka radia RMF FM, a obecnie przewodnicząca Rady Fundacji Nowe Media oraz Paweł Reszka – znany reporter, współpracujący m.in. z „Rzeczpospolitą” . Wywiady oceniała Ewa Drzyzga, dziennikarka TVN . W gronie jurorów oceniających publikacje zbiorowe znalazła się przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Beata Luty, były prezes Polskiej Agencji Prasowej i Prezes Fundacji Nowe Media Robert Bogdański , Marcin Grudzień, a także Monika Wiśniowska – dziennikarka związana m.in. z portalem Gazeta.pl. Konkurs to najstarszy w Polsce (organizowany po raz 21) i najbardziej prestiżowy konkurs mediów szkolnych. Dziękujemy naszym czytelnikom i sympatykom (także wśród absolwentów i rodziców), którzy trzymali za nas kciuki!

 

Na Agrafkę nie ma mocnych!

Napięcie rośnie, emocje są coraz większe. Każda chwila niepewności zdaje się trwać całą wieczność. Prowadzący zabiera głos. W tej chwili wszystko stanie się jasne. Pada jedno krótkie słowo: Agrafka! Euforia ogarnia nasze serce. Udało się! Czwarty raz z rzędu udowodniliśmy, że gazetka z Parnasu jest najlepsza w Polsce.
              

               Cała przygoda z warsztatami dziennikarskim organizowanymi po raz 21. przez Forum Pismaków i fundację Nowe Media rozpoczęła się w  poniedziałkowy poranek w naszej szkole. Pełni entuzjazmu, razem z Mają i panią Asią wyruszyliśmy w nieznane, czyli… do Katowic. Oczywiście nieznane dla Mai i dla mnie, gdyż pani Zimnowoda po raz kolejny jedzie odebrać nagrodę za trud całorocznej pracy redakcji naszej gazety. Można powiedzieć, że zasługuje ona przynajmniej na miano stałego klienta galiJ

Dzień warsztatów dziennikarskich
Wtorek był dniem niezwykle pracowitym i owocnym. Podzieleni na 3 duże grupy, zaczęliśmy pracę nad powierzonym zadaniem. Polecono nam stworzyć teksty do gazety, której motywem przewodnim miała być szeroko rozumiana ‘wspólnota’. Do zrealizowania było pięć wybranych  tematów: wspólnota religijna, patriotyzm, światowe dni młodzieży, samorząd szkolny . Czasu mieliśmy niewiele – do końca miały powstać numery konkurencyjnych gazet. Jeśli chodzi o grupę Agrafkową, to Maya i ja byliśmy w jednej drużynie, choć pracowaliśmy na różne tematy. Maya z koleżanką z licealnej gazety „Antrakt” (z Gliwic) zajęła się pisaniem tekstu o wspólnotach religijnych, natomiast mnie i mojej współpracowniczce ze sławnego Liceum im. Batorego z Warszawy przypadł tekst nt. patriotyzmu.
Przed kolacją wszystko było już gotowe. Nie mieliśmy łatwo, zbliżający się deadline zmuszał nas do szybkiej pracy, której wynik musiał być przy tym zachęcający dla czytelnika i ciekawy dla jury. Swoje gazety (o podobnej tematyce) tworzyli też przez cały dzień nauczyciele.

Targi mediów szkolnych: Katowice 2016
               Ostatni  dzień: udaliśmy się do gmachu  Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  Tu, wraz z innymi redakcjami gazet szkolnych z całej Polski (także tymi, które w konkursie nie zajęły miejsc na podium i nie uczestniczyły w warsztatach dziennikarskich) uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Targach Szkolnych Gazet. Rozłożyliśmy swoje stanowisko, na którym rozdawaliśmy m.in. wydania Agrafki z całego roku, dodatek kulinarny, a także wiele ciekawych gadżetów z logo naszej szkoły. Na samej wystawie, oprócz młodych dziennikarzy z całej Polski, pojawiło się też sporo gości, m.in. uczniów ze śląskich szkół (sporo z klas o profilu medialnym)i dziennikarzy lokalnych mediów. Nasza gazetka zdobyła spore uznanie w oczach zwiedzających i chyba przypadliśmy też do gustu członkom juryJ Trzeba przyznać, że kreatywność i pomysłowość niektórych redakcji była wręcz zadziwiająca. Jedna z nich ze szkoły podstawowej z  Podhala przebrała się w regionalne stroje i rozdawała serki górskie –  oscypki.  Inna redakcja rozdawała gazety, których wszystkie okładki były – uwaga – malowane przez jednego z uczniów, co finalnie wyszło rewelacyjnie! Oglądając te różnorodne, genialnie urządzone stanowiska, zdaliśmy sobie sprawę, jak ogromna konkurencja nas otacza. Jednak mimo tego rywalizacja była zdrowa, a wszyscy entuzjastycznie reagowali na starania innych. Poznaliśmy wielu uczniów z różnych szkół, zawarliśmy nowe znajomości, wymieniliśmy się kontaktami. Atmosfera na warsztatach była bardzo przyjazna, nie brakowało śmiechu ani miłych gestów.

Czas na galę FORUM PISMAKÓW
               Po Targach Mediów Szkolnych wszyscy zostaliśmy zaproszeni do auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, w  której odbyła się tak długo wyczekiwana gala wręczania nagród. Rozpoczęliśmy ją od spotkania z wybitnym polskim dziennikarzem i reportażystą, Dariuszem Rosiakiem, pracującym m.in. dla radiowej Trójki. Przedstawił swoją nową książkę, zatytułowaną ,,Ziarno i krew”. Napisana w formie reportażu dotyczy życia i prześladowania chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu.
W końcu rozpoczęła się oficjalna część gali. W sumie w Ogólnopolskim  Konkursie Mediów Szkolnych FORUM PISMAKÓW wytypowano nominowanych w pięciu kategoriach: Najlepszy Reportaż, Najlepszy Wywiad, Najlepsza Gazetka – szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Zaczęto od kategorii indywidualnych. Tu sukces naszej koleżanki redakcyjnej: Martyny Gachowskiej, której reportaż pt. „Wypijcie kawę zanim się pozabijacie” szczególnie doceniła przewodnicząca jury: Aleksandra Zieleniewska (współzałożycielka  radia RMF FM). Nagrodę w imieniu Martyny odebrała opiekunka naszej redakcji: pani Joanna Zimnowoda. Po nagrodach w kategoriach indywidualnych  przedstawiono wyniki w kategorii: Najlepsze Gazety Szkolne.
Prawdziwe emocje zaczęły się, kiedy jury przeszło do gazetek gimnazjalnych. Wytypowano pięć najlepszych z całej Polski (dwa miejsca drugie: ex aequo). Kiedy wyczytano trzecie i drugie miejsca, nadeszła chwila prawdy. To właśnie wtedy okazać się miało, która z dwóch pozostałych gazet jest najlepsza. I wtedy pada jedno, krótkie słowo: Agrafka!
Nasza radość nie miała granic. Czwarty raz z rzędu nasza gazetka okazała się bezkonkurencyjnie najlepsza! Oznacza to, że w tym roku otrzymaliśmy tytuł Złotego Laureata Forum Pismaków.
               Mam szczerą nadzieję, że w przyszłym roku nasza gazetka znów odniesie sukces i ktoś od nas: Agrafkowiczów ponownie będzie mógł pojechać na warsztaty, targi mediów no i oczywiście samą galę Forum Pismaków.  Po tych trzech dniach widzę, jaką super sprawą jest uczestniczenie w takich zajęciach. Myślę, że są one cenną nagrodą za włożony trud w pracę nad artykułami i że dodatkowo zmotywują wszystkich Agrafkowiczów do dalszego działania W końcu doceniają  nas ludzie z całej Polski, którzy chcą poznać, jak pracuje najlepsza po raz czwarty z rzędu gazeta w Polsce

                                                                                           Mikołaj Górka