Strona Główna  »  Wydarzenia 2015/2016   »   Sztuka brytyjska w Multikinie

Sztuka brytyjska w Multikinie

Rok 2015 to kontynuacja strategicznej współpracy British Council i Multikino w ramach projektu Sztuka brytyjska na wielkim ekranie.  Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie oglądać najciekawsze pozycje repertuarowe słynnych scen brytyjskich, takich jak National Theatre. W roku szkolnym 2015/16 Parnasiści zobaczyli  Hamleta oraz Audiencję

 Audiencja, spektakl według scenariusza Petera Morgana („Królowa”, „Ostatni Król Szkocji”, „Frost/Nixon”, „Kochanice Króla”) wyreżyserował Stephen Daldry (Billy Elliot, Godziny), a nagranie zostało zrealizowane w czerwcu 2013 roku w Gielgud Theatre w Londynie. W roli głównej zobaczyliśmy nagrodzoną Oskarem Helen Mirren, którą ostatnio fani mogli oglądać w filmie Złota Dama. Przez 60 lat Elżbieta II spotykała się z każdym z dwunastu urzędujących w tym czasie premierów – od Churchila do Camerona – podczas prywatnych audiencji w Buckingham Palace. Niepisaną regułą audiencji (do której stosowali się niezawodnie wszyscy uczestnicy) było nieujawnianie ich treści. Przedstawienie jest fikcyjną wizja przebiegu kilku kluczowych spotkań pomiędzy rezydentami Downing Street i ich królową.

Hamlet, kiedy kraj szykuje się do wojny, rozpada się rodzina. Hamlet zostaje zmuszony do pomszczenia śmierci ojca, ale myśl o tym zadaniu całkowicie go paraliżuje. Młody książę szaleńczo buntuje się przeciwko sytuacji, z której nie ma wyjścia. Jego obłęd nie ma jednak wyłącznie wymiaru prywatnego – staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. W roli Hamleta wystąpił nominowany do Oscara Benedicta Cumberbatcha („Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein”). Spektakl reżyserował Lyndsey Turner .

Już mamy kupione bilety na 25 lutego 2016r. na Jak wam się podoba Szekspira. 😛 

Cykl spektakli teatralnych z Wielkiej Brytanii na stałe zagościł w kalendarzu imprez sieci Multikino. Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Dla polskiego widza udział w pokazach jest niepowtarzalną okazją, by stać się częścią publiczności londyńskiego teatru oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. Dotychczas w przedstawieniach zarejestrowanych w National Theatre wystąpiły takie gwiazdy jak Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II), Benedict Cumberbatch (w roli Hamleta) czy Tom Hiddleston (w roli Koriolana). W programie wydarzeń znalazła się także multimedialna wystawa z Muzeum Brytyjskiego – „Wikingowie: życie i legenda”. W 2015 roku widzowie w Polsce po raz pierwszy zobaczyli spektakle z legendarnego The Globe. Shakespeare’s Globe on Screen to inscenizacje dzieł Williama Szekspira, zarejestrowane w zrekonstruowanym teatrze The Globe (ang. „kula Ziemska”). Zespół grający w tym budynku – gdzie, zgodnie z tradycją, nie ma dachu, więc przedstawienia odbywają się pod gołym niebem, a znakomita część widzów może zająć tylko miejsca stojące – stara się w swoich spektaklach oddać atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII wieku. Aktorzy występują w kostiumach z epoki, dekoracje są dostosowane do architektury budynku, jedynym zaś odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie mężczyźni.