Strona Główna  »  Wydarzenia 2014/2015   »   AGRAFKA NAJLEPSZĄ GAZETĄ

AGRAFKA NAJLEPSZĄ GAZETĄ

20. FORUM PISMAKÓW: AGRAFKA NAJLEPSZĄ GAZETĄ
W dniach 11-13 czerwca odbył się finał XX edycji ogólnopolskiego konkursu mediów szkolnych Forum Pismaków. Pierwsze dwa dni spędziliśmy na warsztatach dziennikarskich organizowanych przez Fundację Nowe Media w gościnnym ośrodku wypoczynkowym w Szymocicach „Leśna Polana”. Jego nazwa okazała się bardzo trafiona: w lesie naprawdę pracuje się dużo lepiej
Zostaliśmy zakwaterowani w domkach (jedyny problem stanowiły niezwykle strome schody, które od czasu do czasu postanawiały zaatakować. Dzięki temu nasza koleżanka musiała wykazać się niezwykłą elastycznością: łapiąc się jedną ręką sufitu, drugą ściany oraz zapierając się nogami- w desperackiej próbie odparcia ataku i uratowania się przed upadkiem. Na szczęście się udało).
Następnego dnia przyszła pora na zajęcia. Były to m.in. warsztaty radiowe. Uważam je za bardzo przydatne. Prowadziła je pani Aleksandra Eysymontt. Dowiedziałam się wiele m.in. o pracy w radiowęźle, roli prezentera oraz reportera, w którego miałam szansę się wcielić.
Następnie odbyło się spotkanie z Michałem Broniatowskim – redaktorem naczelnym miesięcznika „Forbes”. NA szczęście podczas 9-godzinnych warsztatów mieliśmy chwilę czasu przed obiadem, więc siły od razu nam wróciły. Biorąc pod uwagę to, że przez cały czas było ok. 30 stopni, mogliśmy pójść tylko w jedno miejsce- na basen. Energia od razu do nas powróciła.
Kolejne zajęcia, w których uczestniczyłam, dotyczyły przeprowadzania wywiadów. Pani Monika Toppich w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć.
Po kolacji odzyskaliśmy siły. Rozmawialiśmy z ludźmi, korzystaliśmy z trampolin, boiska, no i oczywiście placyku zabaw. Każdy z nas zjadł łącznie przynajmniej 3 kisiele, a z kilogramowego cukru magicznym sposobem zniknęła połowa. Oficjalna wersja mówi, że skończyła w herbatach, a nie oficjalna… no cóż. Lepiej nie wnikać.
Ostatni dzień: to gala Forum Pismaków w Katowicach. Poprzedziły ją targi prasowe, na które przybyły redakcje gazet szkolnych z całej Polski. Staraliśmy się godnie reprezentować naszą redakcję. A potem przyszedł czas na najważniejsze wydarzenie: galę konkursu. Denerwowaliśmy się bardzo, bo konkurencja była w tym roku silna, a ciężko jest oczekiwać na werdykt, gdy w zeszłym roku zajęło się 1. miejsce. Gdy wyczytano redakcję, która zajęła 1. miejsce wśród gazet gimnazjalnych (a była to zaprzyjaźniona z nami redakcja „Libelciaka”), byliśmy zaskoczeni… Po chwili to zaskoczenie przerodziło się w olbrzymią radość: ponieważ otrzymaliśmy drugi raz z rzędu najwyższe oceny jurorów, otrzymaliśmy prestiżowy tytuł: Srebrny Mistrz Forum Pismaków. (dodam, że jako jedyni na tegorocznej gali). Wracamy na tarczy: najlepsza gimnazjalna gazetka w Polsce!
Paulina Marcinkowska