Strona Główna  »  Wydarzenia 2013/2014   »   Dni Otwarte

Dni Otwarte

Poprosiliśmy uczniów przybyłych do Prywatnego Gimnazjum Językowego PARNAS na Dni Otwarte, aby wcielili się w naszych dziennikarzy i stworzyli na potrzeby AGRAFKI krótkie teksty o tym, co w murach naszej szkoły zobaczyli. Oczywiście najpierw musieli przejść krótkie szkolenie dziennikarskie pod czujnym okiem opiekuna redakcji:) Poniżej prezentujemy fragmenty tekstów naszych gości (i pewnie przyszłych kolegów:))

PARNAS OD KUCHNI
12 marca 2014 r. gimnazjum PARNAS zaprosiło wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych do zwiedzania szkoły. Uczniowie gimnazjum (PARNASIŚCI) przygotowali bardzo ciekawe pokazy z wielu dziedzin (artystyczne, chemiczne, biologiczne, fizyczne, matematyczne, dziennikarskie, językowe czy z robotyki). Mnie najbardziej spodobały się zajęcia w sali chemicznej, a szczególnie palenie pieniędzy czy zakładanie własnego chemicznego ogródka, polegające na wsypywaniu do probówki z wodą różnych substancji. W wyniku tych reakcji tworzyły się w probówkach kolorowe pędy.
Mikołaj Sędzik

SALA ROBOTYKI, CZYLI NAUKOWE TRIKI
W sali robotyki powstawały istne techniczne cuda. Uczniowie budowali je m.in. z klocków LEGO. Parnasiści złożyli np. robota, który działa dzięki sile ciśnienia. Specjalną pompkę naciska się w określonym miejscu i powtarzając ten ruch, można za pomocą sternika poruszać robotem. Można tu tez było zobaczyć roboty poruszające się po wyznaczonej linii. Nie brakowało też motywów zwierzęcych: robota w kształcie słonia (…) Uczniowie PARNASU udowodnili, że robotyka to ciekawy, fascynujący przedmiot.
Mikołaj Górka, SP im. Jana Pawła II w Lutyni

KOCHAM CHINY!
Podczas Dni Otwartych w gimnazjum PARNAS odwiedziłem salę językową z kącikami: hiszpańskim, rosyjskim, francuskim, chińskim i japońskim. Sam uczę się hiszpańskiego, ale pięć języków to nawet dla mnie bardzo dużo! Nowatorskim pomysłem było prezentowanie w kąciku chińskim techniki pisania w tym języku. Dostałem tu papirus i pędzel. Dziwne, ale tak podobno piszą – malują Chińczycy. Miałem do wyboru nauczenie się kilku zdań, a że lubię Chiny, wybrałem napis: „Kocham Chiny”. Zdziwiłem się, ile mają znaków. Wychodząc stamtąd, czułem, że chiński to moja nowa pasja.
Grzegorz Raczyński, PSP nr 3 w Obornikach Śl.

FIZYKA CZY MAGIA?
W PARNASIE uważają, że fizyka to prawdziwa magia. I trudno się z nimi nie zgodzić po zwiedzeniu sali fizycznej. Odbywały sie tu liczne doświadczenia. Można się było np. dowiedzieć, w jaki sposób wykorzystujemy w codziennym życiu prawa tej ciekawej nauki. Goście wychodzili stamtąd uśmiechnięci i zdziwieni tym, w jak łatwy i ciekawy sposób można uczyć się tak trudnego przedmiotu jak fizyka.
Zofia Kuźniar

CO TY WIESZ O KOMÓRCE?
W sali biologicznej podczas Dni Otwartych goście mogli pospacerować wśród organelli komórkowych:) Prezentację o jądrze komórkowym odgrywali bowiem uczniowie PARNASU. Jeden z nich (Karol) przebrany w zielony mundur prezentował jądro komórki. Kolejne osoby „odgrywały” role innych organelli: mitochondrium, cytoplazmę czy wodniczki. Na koniec goście musieli rozwiązać test. Dzięki informacjom z tej prezentacji lepiej poznałam budowę komórki roślinnej i na pewno tę wiedzę zapamiętam:)
Ola Poprawska

MAGICZNE WARSZTATY CHEMICZNE
W sali chemicznej starsi koledzy i koleżanki pokazywali, jak zrobić swój chemiczny ogródek. Na stanowisku „Płonący hajs” objaśniono nam, jak sprawić, by banknot 10-złotowy nie spalił się nad świecą. Przy stanowisku „Wielki wybuch” zapalił się…kosz. Eksperyment o nazwie „Kameleon” zadziwił wszystkich. Pokazy przyciągały wielu gości:
Adam Krośnicki – Midoń „ATUT”