Strona Główna  »  Wydarzenia 2010/2011   »   Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

„Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.” 
Powinniśmy się cieszyć i świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości, jednak często zdarza się tak, że apel z okazji tego święta jest nudnym spotkaniem. Czy musi tak być? Klasa 3GB razem z klasą 2 LO udowodniła, że nie! Razem stworzyli przedstawienie, które pokazywało losy Polski w latach 1910-1919. Najpierw okres świetności naszej ojczyzny, później trzy rozbiory, a następnie Konferencję Pokojową w Paryżu. W czasie tej właśnie konferencji został podpisany Traktat Wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową. 
Klasy organizujące apel, przedstawiły to w formie krótkiego skeczu – rozmowy czterech państw: Włoch, Stanów Zjednoczonych, Francji i Anglii. Każdy z aktorów miał na sobie coś, z czym kojarzy się dane państwo oraz mówił na przykład z francuskim, amerykańskim czy włoskim „akcentem”, wtrącając do swoich wypowiedzi takie sformułowania jak: „Si se?or!”, „Mon dieu!” czy „Yes, that’s amazing!”. 
Myślę, że takie przedstawienie losów Polski i losów całego świata było ciekawą formą, którą przyjemnie się oglądało, ale też taką, którą na pewno lepiej zapamiętamy! 
Ewa Witkowska